Skip to content

21 Jefferson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Date
Jun 22, 2050

Property Information

Block37
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage2,222
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
25%
Improvement Value:$300,100
75%
Total Assessment$399,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,544+3.8%
2024$13,049+4.0%
2023$12,550+1.6%
2022$12,358+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$437,000

To:

Sq Ft2,222DeedBook 6156, Page 157

Property Sale

Sale
$387,280
DeedBook 6076, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1924