Skip to content

120 Myrtle StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Aug 12, 2008

Property Information

Block123
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,318
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,400
34%
Improvement Value:$137,900
66%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+3.8%
2024$6,807+4.0%
2023$6,547+1.6%
2022$6,447-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft1,318DeedBook 12157, Page 2232

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12039, Page 8289

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5379, Page 253

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4907, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1950