Skip to content

51 Leo TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Feb 24, 2014

Property Information

Block1261
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,296
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
48%
Improvement Value:$190,600
52%
Total Assessment$363,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,333+8.8%
2024$11,340+4.0%
2023$10,906+1.6%
2022$10,740+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900

To:

Sq Ft1,296DeedBook 12484, Page 6004

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5847, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1953