Skip to content

54 Albert TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
May 23, 2012

Property Information

Block975
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,321
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,400
41%
Improvement Value:$231,400
59%
Total Assessment$394,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,392+3.8%
2024$12,902+4.0%
2023$12,409+1.6%
2022$12,219+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500

To:

Sq Ft1,321DeedBook 12371, Page 6494

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5630, Page 871

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5236, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1953