Skip to content

686 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block1261
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,907
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,700
38%
Improvement Value:$275,500
62%
Total Assessment$441,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,966+3.8%
2024$14,418+4.0%
2023$13,867+1.6%
2022$13,655+10.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,907DeedBook 20171, Page 3450

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1936