Skip to content

107 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 20, 2000

Property Information

Block1261
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,610
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,800
38%
Improvement Value:$254,400
62%
Total Assessment$408,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,846+3.8%
2024$13,340+4.0%
2023$12,830+1.6%
2022$12,634+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,610DeedBook 5743, Page 485

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5235, Page 714

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5022, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1952