Skip to content

34 Day StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$239,500
Last Sale Date
Feb 4, 2000

Property Information

Block1261
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,659
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,400
44%
Improvement Value:$232,100
56%
Total Assessment$415,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,094+3.8%
2024$13,579+4.0%
2023$13,059+2.6%
2022$12,733-11.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$239,500

To:

Sq Ft1,659DeedBook 5677, Page 14

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5289, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1928