Skip to content

140 Darling AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 14, 1989

Property Information

Block1450
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,824
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,800
38%
Improvement Value:$248,000
62%
Total Assessment$401,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,629+10.7%
2024$12,314+4.0%
2023$11,843+1.6%
2022$11,662-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 5064, Page 91

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4911, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1942