Skip to content

66 Lindbergh Blvd.Bloomfield, NJ 07003

Built 1935

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Sep 24, 2008

Property Information

Block1268
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,136
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,800
44%
Improvement Value:$226,300
56%
Total Assessment$405,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,741+3.8%
2024$13,239+4.0%
2023$12,732+1.6%
2022$12,538-9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500

To:

Sq Ft2,136DeedBook 12166, Page 1690

Property Sale

Sale
$421,500
DeedBook 6330, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1935