Skip to content

106 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Feb 5, 2010

Property Information

Block1263
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,268
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,400
38%
Improvement Value:$262,700
62%
Total Assessment$421,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,284+3.8%
2024$13,762+4.0%
2023$13,235+1.6%
2022$13,033+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000

To:

Sq Ft2,268DeedBook 12240, Page 6632

Property Built

Built

Year Built: 1930