Skip to content

61 Bryant AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 24, 1997

Property Information

Block1293
Lot142
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,700
48%
Improvement Value:$150,900
52%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,539+3.9%
2024$9,181+4.1%
2023$8,821+1.6%
2022$8,682+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 5462, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1951