Skip to content

94 Reigate RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$117,500
Last Sale Date
Oct 22, 1985

Property Information

Block1296
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
45%
Improvement Value:$201,300
55%
Total Assessment$364,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,347+3.8%
2024$11,896+4.0%
2023$11,441+1.6%
2022$11,266+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$117,500

To:

Sq Ft1,188DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951