Skip to content

109 Bryant AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
Apr 29, 2020

Property Information

Block1293
Lot154
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,386
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,300
36%
Improvement Value:$252,600
64%
Total Assessment$394,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,395+3.8%
2024$12,905+4.0%
2023$12,412+1.6%
2022$12,222+22.0%
Property History

Property Sale

Sale
$389,900

To:

Sq Ft1,386DeedBook 20200, Page 52779

Property Sale

Sale
$179,500
DeedBook 4976, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1950