Skip to content

67 Darling AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block1294
Lot116
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,588
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,700
39%
Improvement Value:$313,800
61%
Total Assessment$514,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,452+3.8%
2024$16,814+9.3%
2023$15,385+1.6%
2022$15,150+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 20160, Page 76761

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 6206, Page 322

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5511, Page 63

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5314, Page 823

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4930, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1947