Skip to content

51 Darling AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block1294
Lot111
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,680
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,700
52%
Improvement Value:$198,600
48%
Total Assessment$415,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,087+3.8%
2024$13,572+4.0%
2023$13,053+1.6%
2022$12,854+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 20211, Page 12530

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 20160, Page 12231Recorded2/9/2016

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 12491, Page 1434Recorded4/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953