Skip to content

108 Farmingdale AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block1295
Lot117
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,356
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
44%
Improvement Value:$203,000
56%
Total Assessment$365,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,405+3.8%
2024$11,951+4.0%
2023$11,494+1.6%
2022$11,318+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 20170, Page 83955Recorded9/21/2017

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5373, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1951