Skip to content

39 FairwayBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block1411
Lot148
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,458
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,600
53%
Improvement Value:$184,900
47%
Total Assessment$394,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,381+3.8%
2024$12,892+4.0%
2023$12,399+1.6%
2022$12,210-7.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4893, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1941