Skip to content

19 Rutgers PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block1296
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,188
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
42%
Improvement Value:$230,700
58%
Total Assessment$394,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,131+3.9%
2024$12,642+4.1%
2023$12,149+1.6%
2022$11,960+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951