Skip to content

98 Reigate RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$300,100
Last Sale Date
May 30, 2012

Property Information

Block1296
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,409
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,300
43%
Improvement Value:$219,000
57%
Total Assessment$386,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,103+3.8%
2024$12,624+4.0%
2023$12,141+1.6%
2022$11,956+9.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,100

To:

Sq Ft1,409DeedBook 12372, Page 7729

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 12335, Page 9721

Property Built

Built

Year Built: 1950