Skip to content

40 Bryant AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1951
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$253,900
Last Sale Date
Aug 29, 2002

Property Information

Block1299
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,338
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,700
53%
Improvement Value:$145,500
47%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,454+3.8%
2024$10,072+4.0%
2023$9,687+1.6%
2022$9,539-4.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-001631-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$253,900

To:

Sq Ft1,338DeedBook 5916, Page 642

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5201, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1951