Skip to content

44 Maple StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 27, 2019

Property Information

Block515
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage1,784
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,200
46%
Improvement Value:$184,000
54%
Total Assessment$338,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,472+3.8%
2024$11,052+4.0%
2023$10,630+1.6%
2022$10,467-13.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5327, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1900