Skip to content

24 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block12
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,192
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,500
22%
Improvement Value:$360,000
78%
Total Assessment$461,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,654+3.8%
2024$15,082+4.0%
2023$14,505+1.6%
2022$14,283-8.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft3,192DeedBook 20250, Page 47611

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5564, Page 65

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5057, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1928