Skip to content

209 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block12
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage3,736
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,700
26%
Improvement Value:$296,800
74%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,551+3.8%
2024$13,056+4.0%
2023$12,556+1.6%
2022$12,365-7.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6135, Page 660

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5035, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1974