Skip to content

18 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1974

Last Sale Date
Mar 10, 1975

Property Information

Block12
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,568
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
25%
Improvement Value:$298,900
75%
Total Assessment$400,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,582+3.8%
2024$13,085+4.0%
2023$12,585+1.6%
2022$12,392+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974