Skip to content

16 Urma PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 30, 2006

Property Information

Block1319
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,728
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,700
48%
Improvement Value:$230,700
52%
Total Assessment$441,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,972+3.8%
2024$14,425+4.0%
2023$13,873+1.6%
2022$13,661-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6360, Page 5

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 5802, Page 934

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 5716, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1954