Skip to content

25 Jacob StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2005

Property Information

Block1322
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,344
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,800
42%
Improvement Value:$229,500
58%
Total Assessment$396,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,443+3.8%
2024$12,951+4.0%
2023$12,456+4.8%
2022$11,882+7.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952