Skip to content

20 Collins AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block1265
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,465
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
49%
Improvement Value:$201,000
51%
Total Assessment$396,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,446+3.8%
2024$12,954+4.0%
2023$12,459+1.6%
2022$12,269-10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft1,465DeedBook 20170, Page 83340

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 12046, Page 974

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4910, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1932