Skip to content

148 Whittle AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2013

Property Information

Block1383
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,742
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,700
46%
Improvement Value:$245,700
54%
Total Assessment$451,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,311+3.8%
2024$14,752+4.0%
2023$14,188+1.6%
2022$13,971-3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5629, Page 172

Property Sale

Sale
$26,992
DeedBook 5377, Page 140

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1938