Skip to content

207 West Passaic AvenueCedar Grove, NJ 07009

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block1445
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,747
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,800
39%
Improvement Value:$237,800
61%
Total Assessment$391,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,283+3.8%
2024$12,797+4.0%
2023$12,308+1.6%
2022$12,120+17.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 12250, Page 6773

Property Built

Built

Year Built: 1936