Skip to content

125 Raab AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$638,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block1383
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,470
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,800
53%
Improvement Value:$178,000
47%
Total Assessment$376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,781+3.8%
2024$12,314+4.0%
2023$11,843+1.6%
2022$11,662-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$638,000

To:

Sq Ft1,470DeedBook 20210, Page 87545

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12262, Page 3211

Property Built

Built

Year Built: 1939