Skip to content

5 Ferncliff RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$567,750
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block1444
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,476
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,400
45%
Improvement Value:$245,100
55%
Total Assessment$445,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,111+3.8%
2024$14,559+7.1%
2023$13,593+1.6%
2022$13,386+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$567,750

To:

Sq Ft1,476DeedBook 20220, Page 89985

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5724, Page 129

Property Sale

Sale
$146,250
DeedBook 5582, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1931