Skip to content

432 Beardsley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 29, 1998

Property Information

Block13
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,112
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
22%
Improvement Value:$360,100
78%
Total Assessment$460,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,620+3.8%
2024$15,049+4.0%
2023$14,474+1.6%
2022$14,252-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft3,112DeedBook 5550, Page 844

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 5199, Page 11

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928