Skip to content

35 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block13
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,424
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
25%
Improvement Value:$296,000
75%
Total Assessment$396,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,446+3.8%
2024$12,954+4.0%
2023$12,459+1.6%
2022$12,269-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925