Skip to content

23 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 23, 2002

Property Information

Block13
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,410
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
23%
Improvement Value:$331,200
77%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,640+3.8%
2024$14,105+4.0%
2023$13,565+1.6%
2022$13,358-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft3,410DeedBook 5929, Page 813

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 5651, Page 200

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925