Skip to content

15 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 9, 2005

Property Information

Block13
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,382
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
26%
Improvement Value:$293,000
74%
Total Assessment$393,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,344+3.8%
2024$12,856+4.0%
2023$12,365+1.6%
2022$12,176-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,382DeedBook 6243, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1926