Skip to content

155 Garrabrant AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jan 4, 2018

Property Information

Block1411
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,016
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,100
46%
Improvement Value:$265,600
54%
Total Assessment$494,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,780+3.8%
2024$16,167+4.0%
2023$15,548+1.6%
2022$15,311-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 20180, Page 3501

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 12544, Page 492Recorded3/19/2015

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,827DeedBook 12447, Page 8490Recorded7/25/2013

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5642, Page 173

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 5283, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1948