Skip to content

77 Evans RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Aug 16, 2011

Property Information

Block1411
Lot166
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage936
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
59%
Improvement Value:$136,100
41%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,231+3.8%
2024$10,820+4.0%
2023$10,406+1.6%
2022$10,248-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500

To:

Sq Ft936DeedBook 12326, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1953