Skip to content

73 Evans RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2026

Property Information

Block1411
Lot167
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage936
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
63%
Improvement Value:$117,000
38%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,583+3.8%
2024$10,196+4.0%
2023$9,806+1.6%
2022$9,656-7.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft936DeedBook 5584, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1953