Skip to content

59 Evans RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block1411
Lot170
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,372
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,100
45%
Improvement Value:$239,200
55%
Total Assessment$435,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,765+3.8%
2024$14,226+4.0%
2023$13,681+1.6%
2022$13,473+20.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,278DeedBook 20160, Page 57257

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953