Skip to content

192 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1944

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2008

Property Information

Block1411
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,595
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,200
49%
Improvement Value:$202,000
51%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,439+3.8%
2024$12,948+4.0%
2023$12,453+1.6%
2022$12,262-5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12127, Page 9919

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1944