Skip to content

346 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 12, 2022

Property Information

Block1411
Lot87
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,836
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,300
52%
Improvement Value:$201,800
48%
Total Assessment$420,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,250+3.8%
2024$13,729+4.0%
2023$13,204+1.6%
2022$13,002-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,836DeedBook 20220, Page 73772

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924