Skip to content

328 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block1413
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,504
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
41%
Improvement Value:$269,000
59%
Total Assessment$454,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,400+3.8%
2024$14,837+4.0%
2023$14,269+15.9%
2022$12,309+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,504DeedBook 20201, Page 18565

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 12477, Page 3281Recorded1/9/2014

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 6201, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1953