Skip to content

9 Duane PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1966

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Aug 18, 1998

Property Information

Block1413
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,550
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,700
49%
Improvement Value:$198,600
51%
Total Assessment$391,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,273+3.8%
2024$12,788+4.0%
2023$12,299+1.6%
2022$12,111-7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,550DeedBook 5550, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1966