Skip to content

314 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Date
Jan 6, 2016

Property Information

Block1413
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,100
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,100
43%
Improvement Value:$251,500
57%
Total Assessment$437,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,593+3.9%
2024$14,051+4.1%
2023$13,504+1.6%
2022$13,294-10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952