Skip to content

51 Ferncliff RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block1444
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,085
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,800
42%
Improvement Value:$245,100
58%
Total Assessment$423,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,379+3.8%
2024$13,853+4.0%
2023$13,323+1.6%
2022$13,120-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,085DeedBook 20180, Page 81759

Property Sale

Sale
$468,000
DeedBook 6257, Page 672

Property Sale

Sale
$250,200
DeedBook 5717, Page 72

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5424, Page 601

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1947