Skip to content

19 Gregory TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 20, 2002

Property Information

Block1141
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,059
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
43%
Improvement Value:$249,700
57%
Total Assessment$437,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,847+3.8%
2024$14,304+4.0%
2023$13,757+1.6%
2022$13,547-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,059DeedBook 5932, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1951