Skip to content

17 Ferncliff RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block1444
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,894
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,500
44%
Improvement Value:$253,500
56%
Total Assessment$455,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,434+3.8%
2024$14,869+4.0%
2023$14,301+1.6%
2022$14,082+9.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$336,000
DeedBook 6062, Page 422

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5500, Page 164

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5406, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1931