Skip to content

22 Byrd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block1111
Lot100
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,482
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
40%
Improvement Value:$242,400
60%
Total Assessment$405,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,741+3.8%
2024$13,239+6.3%
2023$12,456+1.6%
2022$12,265+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 20230, Page 72687

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5570, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1929