Skip to content

3 Ferncliff Road (1)Bloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Aug 3, 2016

Property Information

Block1444
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,540
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,100
46%
Improvement Value:$215,800
54%
Total Assessment$396,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,463+3.8%
2024$12,971+4.0%
2023$12,475+1.6%
2022$12,284-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$362,500

To:

Sq Ft1,831DeedBook 20160, Page 71741

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 12040, Page 6477

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5631, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1932