Skip to content

28 Bolten PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Nov 12, 2004

Property Information

Block1454
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,566
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,700
47%
Improvement Value:$228,300
53%
Total Assessment$431,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,620+3.8%
2024$14,085+4.0%
2023$13,546+1.6%
2022$13,339-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$356,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 6128, Page 391

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5803, Page 583

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5169, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1940